digiMonumenTaal april 2010

 
Hierbij treft u onze eerste DigiMonumenTaal van 2010, de nieuwsbrief van de Monumentenwacht van het Erfgoedhuis Zuid-Holland.
Als een vriend, familielid of collega interesse heeft in deze nieuwsbrief, kunt u deze doorsturen per e-mail en de aangeschreven persoon kan zich dan zelf voor deze gratis service opgeven.
Wij staan tevens open voor uw suggesties, die u kunt e-mailen naar
Sander Moorees.

Wij wensen u veel leesplezier met deze nieuwsbrief!

personele wijzigingen

Daan Dieleman, monumentenwachter  
Sinds 15 maart is Daan Dieleman werkzaam als A-wachter in onder andere de gemeenten Pijnacker-Nootdorp, Wassenaar, Zoetermeer en Leidschendam-Voorburg.
 
 

vertraagde winterinspecties

Erfgoedhuis ZHin de sneeuw  
Door het aanhoudende winterweer in januari en februari is een aantal inspecties vertraagd; die worden in deze periode verder afgehandeld.
 
 

bouwbegeleiding

inspectie dakgoot  
Het is mogelijk de hulp in te roepen van de Monumentenwacht bij verbouwingen. Wij kunnen u adviseren over materiaalgebruik, toe te passen technieken en kwaliteiten. Tevens kunnen wij voor u bouwvergaderingen bijwonen en de nodige inspecties uitvoeren.
Wij doen echter geen directievoering of uitvoerderstaken, wij schrijven geen bestekken en we maken geen kostencalculaties en constructieadviezen.
Wilt u er meer over lezen, bezoek dan onze webpagina.
 
 

monumentaal hoogstandje

2 monumentenwachters, wethouder Houtzager en EGH-directeur Andries Ponsteen in Voorburg  
De directeur van het Erfgoedhuis Zuid-Holland Andries Ponsteen en een aantal wachters brachten een bezoek aan een fraaie Jugendstil woning in Voorburg. Eigenaar Edward Vink ontving hen samen met monumentenwethouder Marcel Houtzager. Het pand behoort tot de 130 monumenten die desgewenst door de Monumentenwacht kunnen worden geïnspecteerd en die met steun van de gemeente Leidschendam-Voorburg opgeknapt kunnen worden. Al veel monumenteneigenaren maken gebruik van een regeling waarvoor de gemeente Leidschendam-Voorburg in totaal 1 miljoen euro heeft uitgetrokken.
lees meer lees meer
 
 

vrijstelling overdrachtsbelasting vervallen

fondsen- en sponsorwerving  
Tot eind 2009 gold de maatregel vrijstelling overdrachtsbelasting voor nieuwe eigenaren van rijksmonumenten. Dit hield in dat 6% van de aankoopsom niet als belasting afgedragen hoefde te worden met als doel die 6% te investeren in het monument. Na evaluatie in september 2009 is het ministerie tot de conclusie gekomen deze maatregel af te schaffen per 1 januari 2010, omdat de generieke vrijstelling onder andere de doelmatigheid van de fiscale regeling verminderde. Ter compenstatie wordt er jaarlijks tot 2012 een bedrag van 23 miljoen euro toegevoegd aan het budget van OCW voor de restauratie van rijksmonumenten. Een deel daarvan is bestemd voor organisaties voor monumentenbehoud. Na 2011 zal subsidie toegekend worden op basis van de functie van monumenten die verder reikt dan hun intrinsieke historische waarde. In de moderne monumentenzorg zullen ruimtelijke en sociaal-maatschappelijke factoren meewegen bij het toekennen van subsidies.
 
 
Rien van Meggelen tijdens de inspectie van een woonhuis  
NRF Quick Scan ook in andere provincies ingevoerd
Na een succesvolle pilot in Zuid-Holland en Utrecht is voor gebruikers van de Restauratiewijzer de NRF Quick Scan inmiddels ook bij de andere Monumentenwachten in het land verkrijgbaar. In samenwerking met het Nationaal Restauratiefonds is het mogelijk dat (potentiële) eigenaren de kosten van onderhoud, restauratie of woonverbetering laten berekenen die te verwachten zijn binnen twee tot drie jaar. Dit gebeurt op basis van visueel onderzoek op essentiële punten. In Zuid-Holland voert de Monumentenwacht van het Erfgoedhuis ZH de inspectie uit en maakt een begroting. Voor meer informatie kunt u terecht op onze website en op www.restauratiefonds.nl
 
 

cultuurfonds voor monumenten Zuid-Holland

Als eigenaar van een gemeentelijk monument of een beeldbepalend pand kunt u in aanmerking komen voor een Cultuurfonds-hypotheek als u gaat restaureren. Deze laagrentende lening wordt verstrekt door een van de provinciale Cultuurfondsen voor Monumenten. U moet wel aan bepaalde voorwaarden voldoen. Voor meer informatie hierover kunt u terecht bij uw gemeente en op www.cultuurfondsvoormonumenten.nl