december 2011

 
In deze laatste Nieuwsbrief Erfgoed en Ruimte van 2011 vooral aandacht voor de veranderingen, wijzigingen en aanpassingen in het Erfgoedbeleid, die vanaf 1 januari 2012 in werking treden. We hebben deze al vaak genoemd: het vergunningvrij bouwen, de opname van het  cultuurhistorisch erfgoed in bestemmingsplannen, extra aandacht voor herbestemmen van monumenten, uitbreiding leenmogelijkheid voor niet-woonhuismonumenten en extra geld voor restauraties.

Alle medewerkers van het Erfgoedhuis wensen u een goede kerst en een mooi 2012.

kennisbijeenkomsten 2011, een terugblik

Noordwijk, gemeentehuis van Kropholler 2  
Het Erfgoedhuis organiseerde in september, oktober en november vier Kennisbijeeenkomsten over onderwerpen die door de modernisering vorm krijgen: 2 bijeenkomsten met als onderwerp vergunningvrij bouwen en 2 bijeenkomsten over de opname van ruimtelijk erfgoed in bestemmingsplannen. 
lees meer lees meer
 
 

inzet restauratiemiddelen in 2012

 
Het Ministerie van OCW besloot onlangs om grootschalige restauraties en herbestemmen van rijksmonumenten financieel te ondersteunen. In de komende zes jaar wordt in jaarlijkse stortingen van 100 miljoen euro vrijgemaakt om als laagrentende lening uit te zetten. Lees verder op de speciale site.
 
 

kerk winnaar prijsvraag erfgoeddag 2011

Beukelsdijkkerk winnaar Erfgoeddag  
Naar aanleiding van onze Erfgoeddag 2011hebben wij aan de deelnemers gevraagd om een historisch gebouw voor te dragen dat al geruimte tijd geen functie meer heeft.
UIt de voordrachten is de OLV Sterre-der-Zeekerk aan de Beukelsdijk in Rotterdam als winnaar van een gratis bouwhistorische verkenning uit de bus gekomen. De bouwhistorische verkenning wordt uitgevoerd door het Erfgoedhuis. Zie voor meer informatie de speciale website van de erfgoeddag.
 
 

provinciaal themajaar 2012

Bollenschuur Sassenheim Herbestemd  
De provincie organiseert sinds 2008 een provinciaal themajaar waarmee ruimtelijke cultuurhistorische waarden onder speciale aandacht worden gebracht. In 2008 waren dat de landgoederen, in 2009 de Limes en Wierickerschans, in 2010 de historische vaarwegen en de Waterlinies en dit jaar waren dat Kinderdijk en molens.
Volgend jaar focust het themajaar in op transitie (herbestemming) van monumenten onder de titel Over-Levende Monumenten. Zie de website.
 
 

e-depot nederlandse archeologie

logo edna  
In het elektronisch depot voor de nederlandse archeologie (EDNA) zijn de digitale datasets  van archeologisch onderzoek in Nederland ondergebracht. Een schat aan informatie, zoals kaarten, foto’s, tabellen en publicaties van opgravingen is raadpleegbaar. Ook archeologische gegevens uit Zuid-Holland worden door EDNA ontsloten.
lees meer lees meer
 
 

ondertekening akte van herbestemming

Industrieel Erfgoed herbestemd, Delfshaven  
Op de Biënnale Leegstand & Herbestemming ondertekenden op 4 november de partners van de Nationale Agenda Herbestemming de Akte van Herbestemming. Dertig organisaties uit de publieke, private en particuliere hoek bundelen hun krachten om herbestemming en transformatie van karakteristieke gebouwen tot de standaard te verheffen in de ruimtelijke ordening. Voor meer info: zie de site.
[bron: nationaal programma herbestemming]
 
 

nieuwe omgevingsvergunning niet direct verwerkt

Zoeterwoude kerkepad Zuidbuurt  
Voor rijks-, provinciale of gemeentelijke monumenten en in van rijkswege beschermde stads- en dorpsgezichten gaat per 1 januari 2012 het nodige veranderen als gevolg van de Modernisering Monumentenzorg. Het gaat om enkele wijzigingen van de Monumentenwet 1988, de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo) en het Besluit omgevingsrecht (Bor).
De modernisering betreft een beperkte uitbreiding van het aantal activiteiten aan bovengenoemde monumenten en beschermde gezichten waarvoor geen omgevingsvergunning meer nodig is (Bor bijlage II).
[bron: RCE]. Meer info? Zie de site.